LMI Gocator 2600 LMI Sensor Gocator 2690
- 9 MP Resolution (MP)
- 385 - 2000 mm Field of View
- GigE Interface
| Manufacturer | LMI |
|---|---|
| Order Number | 2732 |
| Camera Category | 3D Camera |
| Camera Series | LMI Gocator 2600 |
| Sensor Type | Line Sensor |
|---|---|
| Interface | GigE |
| Field of View | 385 - 2000 mm |
| Lateral Resolution (X-axis) | 124 - 550 μm |
| Repeatability (Z-axis) | 12 nm |
| Light source | Red laser (660 nm) |
| Laser grade | 2, 3R |
| Z-axis linearity (+/- % of MR) | 0.08 % |
| Mono/Color | Mono |
| Scan Rate | approx. 0.9 kHz - 10 kHz |
| Data Points / Profile | 3700.0000 |
| Measurement Range | 1550 mm |
| Clearance Distance | 325 mm |
| Housing Size (L x W x H) | 105 mm x 280 mm x 55 mm |
|---|---|
| Weight | 2120 g |
| LMI |
|---|