LMI Gocator 5500 LMI Sensor Gocator 5512
- 3.1 MP Resolution (MP)
- 11.6 mm Field of View
- GigE Interface
| Measuring Method | Line Confocal Sensor |
|---|
| Manufacturer | LMI |
|---|---|
| Order Number | 2738 |
| Camera Category | 3D Camera |
| Camera Series | LMI Gocator 5500 |
| Sensor Type | Line Confocal Sensor |
|---|---|
| Interface | GigE |
| Field of View | 11.6 mm |
| Lateral Resolution (X-axis) | 6.5 μm |
| Repeatability (Z-axis) | 0.17 nm |
| Light source | Polychromatic Light Source |
| Z-axis linearity (+/- % of MR) | 0.17 % |
| Mono/Color | Mono |
| Scan Rate | approx. 4.2 kHz - 40 kHz |
| Data Points / Profile | 1792.0000 |
| Measurement Range | 3 mm |
| Clearance Distance | 19.1 mm |
| Housing Size (L x W x H) | 354 mm x 419 mm x 91 mm |
|---|---|
| Weight | 9000 g |
| LMI |
|---|