LMI Gocator 5500 LMI Sensor Gocator 5504
- 3.1 MP Resolution (MP)
- 4.3 mm Field of View
- GigE Interface
Recommended accessories
- auswählen -
Power-I/O Cable, HRS 6p/open, S, 5 m +€28.10
Power-I/O Cable, HRS 6p/open, twisted, P, 10 m +€41.00
Power-I/O Cable, HRS 6p/open, twisted, P, 5 m +€34.00
Power-I/O PLC+ Cable, HRS 6p/open, P, 10 m +€82.00
- auswählen -
Cable GigE, Cat 6, RJ45 sl hor/RJ45, DrC, P, 5 m +€59.00
Cable GigE Cat 6, S/FTP, 2xRJ-45, 5 m +€7.00
Cable GigE, Cat6a, RJ45 sl hor/RJ45, S, 5 m +€19.00
- auswählen -
Power Supply 12V/18W, Hirose 6-pin +€41.40
PoE Single Port Injector POE29-1AT6 +€35.50
Akeneo
| Measuring Method | Line Confocal Sensor |
|---|
General Information
| Manufacturer | LMI |
|---|---|
| Order Number | 2737 |
| Camera Category | 3D Camera |
| Camera Series | LMI Gocator 5500 |
Camera Data
| Sensor Type | Line Confocal Sensor |
|---|---|
| Interface | GigE |
| Field of View | 4.3 mm |
| Lateral Resolution (X-axis) | 2.5 μm |
| Repeatability (Z-axis) | 0.07 nm |
| Light source | Polychromatic Light Source |
| Z-axis linearity (+/- % of MR) | 0.07 % |
| Mono/Color | Mono |
| Scan Rate | approx. 2.1 kHz - 39 kHz |
| Data Points / Profile | 1792.0000 |
| Measurement Range | 1.1 mm |
| Clearance Distance | 7.8 mm |
Housing
| Housing Size (L x W x H) | 190 mm x 303 mm x 60 mm |
|---|---|
| Weight | 5000 g |
Manufacturer
| LMI |
|---|