LMI Gocator 4000 LMI Sensor Gocator 4010
- 2.2 MP Resolution (MP)
- 3.5 mm Field of View
- GigE Interface
| Measuring Method | Coaxial Line Confocal Sensor |
|---|
| Manufacturer | LMI |
|---|---|
| Order Number | 2733 |
| Camera Category | 3D Camera |
| Camera Series | LMI Gocator 4000 |
| Sensor Type | Area Sensor |
|---|---|
| Interface | GigE |
| Field of View | 3.5 mm |
| Lateral Resolution (X-axis) | 1.9 μm |
| Repeatability (Z-axis) | 0.12 nm |
| Light source | White LED |
| Z-axis linearity (+/- % of MR) | 0.04 % |
| Mono/Color | Mono |
| Scan Rate | approx. 4.3 kHz - 34 kHz |
| Data Points / Profile | 1920.0000 |
| Measurement Range | 1.05 mm |
| Clearance Distance | 9.3 ±0.2 mm |
| Housing Size (L x W x H) | 82 mm x 459 mm x 183 mm |
|---|---|
| Weight | 1040 g |
| LMI |
|---|