LMI Gocator 2300 LMI Sensor Gocator 2330
- 1 MP Resolution (MP)
- 47 - 85 mm Field of View
- GigE Interface
| Manufacturer | LMI |
|---|---|
| Order Number | 1416 |
| Camera Category | 3D Camera |
| Camera Series | LMI Gocator 2300 |
| Sensor Type | Line Sensor |
|---|---|
| Resolution | 1 MP |
| Interface | GigE |
| Field of View | 47 - 85 mm |
| Lateral Resolution (X-axis) | 44 - 75 μm |
| Height Resolution (Z-axis) | 6 - 14 μm |
| Repeatability (Z-axis) | 0.8 μm |
| Light source | Red laser (660 nm) |
| Laser grade |
|
| Z-axis linearity (+/- % of MR) | 0.01 % |
| Mono/Color | Mono |
| Scan Rate | approx. 170 Hz - 5 kHz |
| Data Points / Profile | 1280.0000 |
| Measurement Range | 80 mm |
| Clearance Distance | 90 mm |
| Housing Size (L x W x H) | 49 mm x 75 mm x 142 mm |
|---|---|
| Weight | 740 g |
| LMI |
|---|